- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: klasa 1b
- Odsłony: 155
DROGA MLECZNA
Droga Mleczna to galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Zawiera od 200 miliardów do 400 miliardów gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość 3000 lat świetlnych. Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo. Droga Mleczna ma kształt ogromnego wiru, który wiruje raz na 200 milionów lat. Składa się z co najmniej 100 miliardów gwiazd, a także pyłu i gazu. Środek Galaktyki jest bardzo trudny do zobaczenia, ponieważ chmury gazu i pyłu blokują widok. Naukowcy sądzą, że zawiera supermasywną czarną dziurę, która połyka wszystko, co przechodzi zbyt blisko.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: klasa 1b
- Odsłony: 170
GALAKTYKI
We Wszechświecie występują olbrzymie skupiska materii zwane galaktykami. Są to zbiorowiska miliardów gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej czarnej materii. Wszechświat składa się z niezliczonej ilości galaktyk. Większość galaktyk ma rozmiary od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy lat świetlnych. Odległości między galaktykami sięgają milionów lat świetlnych. Galaktyki tworzą się z ogromnych wirujących chmur gazowych, a ich obrót trwa do dzisiaj. Kształt galaktyk zależy od szybkości obracania. Galaktyki można podzielić na spiralne, soczewkowate, eliptyczne, nieregularne. Największe galaktyki wyglądają jak zgniecione kulki. Zawierają do 10 milionów gwiazd, ale mają bardzo mało gazu lub pyłu. Prawie wszystkie galaktyki mają supermasywną czarną dziurę w środku.
Galaktyki są rozmieszczone w przestrzeni nierównomiernie, a poza tym tworzą gromady składające się z wielu tysięcy galaktyk i struktury nazywane supergromadami. Taki układ ma postać gęstej, długiej sieci galaktyk, między którymi znajdują się obszary pozbawione galaktyk. Galaktyka, wewnątrz której znajduje się Układ Słoneczny, to Droga Mleczna.
Najdalsza znana obecnie galaktyka (o potwierdzonej odległości) to GN-z11. Największą znaną galaktyką jest IC 1101.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: klasa 1b
- Odsłony: 152
JAK POWSTAŁ KOSMOS?
Zdaniem uczonych wszechświat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu, który miał miejsce prawie 14 miliardów lat temu. W tym czasie cała materia i energia kosmosu skoncentrowała się w obszarze znacznie mniejszym od grosza. Ta nieskończenie gorąca i gęsta drobina zaczęła się rozszerzać i stygnąć. Silne promieniowanie, które towarzyszyło wybuchowi, zaczęło słabnąc, a sam wszechświat stawał się coraz chłodniejszy i ciemniejszy. Pierwszymi oddzielnymi okruchami materii, jakie pojawiły się w bardzo młodym Wszechświecie, były drobne cząstki elementarne, z których zbudowane są wszystkie substancje. Cząstki te wkrótce zaczęły się ze sobą łączyć, tworząc atomy dwóch najlżejszych pierwiastków: wodoru i helu. Oba pierwiastki zebrały się w olbrzymie obłoki gazowe, z których ostatecznie powstały galaktyki, a w nich narodziły się pierwsze gwiazdy. Następnie wokół gwiazd zaczęły się tworzyć układy planetarne (np. Układ Słoneczny), a wszechświat ciągle się rozszerzał i nadal rozszerza.